Academic help online

You can rent DVDs at a local kiosk for $2.00 each. An Internet company offers a flat fee of $15.00 per month for as many rentals as you want. How many DVD’s do you need to rent to make the online rental a better buy?
Model each rental with an equation:
Cost of one month’s rental online:
Cost of one month’s rental locally:

Graph each equation on the same graph
Based on the results of your graph, how many DVDs do you need to rent to make the online rental a better buy?
What is another real-life scenario in which linear equations and graphs can be used to provide a solution?

All Rights Reserved, usbestwriters.com
Disclaimer: You will use the product (paper) for legal purposes only and you are not authorized to plagiarize. In addition, neither our website nor any of its affiliates and/or partners shall be liable for any unethical, inappropriate, illegal, or otherwise wrongful use of the Products and/or other written material received from the Website. This includes plagiarism, lawsuits, poor grading, expulsion, academic probation, loss of scholarships / awards / grants/ prizes / titles / positions, failure, suspension, or any other disciplinary or legal actions. Purchasers of Products from the Website are solely responsible for any and all disciplinary actions arising from the improper, unethical, and/or illegal use of such Products.